ENG
ENG
Bir Garip Adam: Eckhart Tolle

Bir Garip Adam: Eckhart Tolle

Yaşam yolculuğumda, elimden tutup, yaşama çok farklı bir açıdan bakabilmemi sağladı “Şimdi’nin Gücü” …


Kitabın yazarı Eckhart Tolle , “ anda kalma ” yaklaşımıyla bizlere “ yaşamı bambaşka bir perspektiften yaşama alternatifi”  sunuyor. Bu yaklaşıma gelene kadar da enteresan bir yolculuk yapmış kendisi…  Bu nedenle onun yaşamı ile ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşmak isterim.


Blog yazılarımda bir süredir Tolle’nin öğretisinin bendeki yansımalarına yer veriyorum. Sizlerden aldığım geri dönüşler, sizlerin de bu yansımaları kendi hayatınıza göre yorumlayıp, yaşamınıza bir miktar daha keyif ve rahatlık kattığınızı söylüyor. Burada aracı olabiliyorsam ne mutlu bana!


Dediğim gibi; Eckhart Tolle, bu noktaya en dipten gelmiş, o yüzden hayatı gerçekten bilinmeye değer.


Yeni dönem ruhani öğretmen ve yazarlardan Eckhart Tolle, 1948 yılında Almanya’da
Ulrich Tolle adıyla doğmuş.  Kendi deyimiyle, anne babasının devamlı kavga ettiği, sonra da ayrıldığı “mutsuz” bir çocukluk geçirmiş. Daha sonra, 13 yaşında, İspanya’ya babasının yanına taşınmış. Bu dönemde, okula gitmeyi reddetmiş, resmi okul sisteminin dışında kalmak istemiş. Evinde felsefe, yabancı diller, astronomi ve edebiyat konularında eğitmiş.


19 yaşında İngiltere’ye taşınmış ve öğretmenlik yapmış. Kafasındaki sorulara cevap bulmak için geceleri felsefe ve edebiyat dersleri almaya başlamış. Londra’da
King’s College’a yazılmış. Tam “şimdi iyiyim” derken tekrar depresyonun pençesinde bulmuş kendini.


29 yaşında, bir gece, korkunç bir çaresizlik içinde hissederken kendini şunu fark etmiş: “ Artık kendimle yaşayamıyordum. Birden çok çarpıcı bir şey fark ettim. Peki, ben kendimle yaşayamıyorsam,”kendiyle yaşayamayan bu içimdeki kim? Peki “kendi” dediğim şey kim? İşte o anda derin bir boşluğa düştüm. Ve o andan itibaren, şimdi anlıyorum ki,  tüm ağırlığı ve sorunlarıyla pişmanlık dolu geçmişle, korkulası gelecek arasında yaşayan bu zihnimin ürettiği “kendim” tamamen çöktü ve yok oldu. Ertesi sabah uyandığımda, her şey çok huzurluydu. Çünkü artık o ‘kendi’ dediğim şey yoktu. Sadece var olmak, sadece hayatı izlemek ve gözlemlemek vardı.”


Eckhart Tolle, bu yeni farkındalığın getirdiği yaşam sevinci, huzuru içinde evsiz biri olarak,  iki yıl boyunca parklarda, arkadaş evlerinde, Londra’daki Budist manastırında yatmış, kalkmış.


Ondaki bu “görünürde hiçbir şeyi olmayan ama her şeyi olan” adam hali parka gelip giden Cambridge Üniversitesi öğrencilerinin ilgisini çekmiş.”Sende olanı bizimle paylaşmanı istiyoruz” diye etrafında toplanmaya başlamışlar. Farkındalığını ve yeni “oluş” halini daha çok kişiyle paylaşmasını istemişler ondan.


Tolle, zaman içinde kendini tamamen öğretmenliğe ve yazarlığa adamış. Milyonlarca kişinin onlarca dilde okuduğu, takip ettiği çok sıra dışı bir “ruhsal farkındalık öğretmeni” olmuş.


Yazıları özellikle Sufizm ve Zen Budizmi esintileri taşıyor.


Eckhart Tolle, günümüzde Kanada’nın Vancouver şehrinde yaşamakta ve  insanların  bireysel ve toplumsal ruhani uyanışına destek olmakta. Çok sade giysileri, hep bir yana yatırıp taradığı saçları, hafif sakalı, belki biraz “utangaç akademisyen ” görünümüyle ve karizmadan uzak ama aynı zamanda bir o kadar etkileyici haliyle izlemeye değer bir rehber, bence…


Sevgilerimle,

Rana

PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri