ENG
ENG
Yeni Kitap

Anda Kalarak Olmak Üzere Yaşamak

Hayatımızı yapmak eylemi üzerine kurguladığımızda, zamanın üzerine bir tür “yapılacaklar listesi” yapıştırırız. Her şeyimiz o listeyle bağlı hale gelir: Ancak bütün bunları yapınca rahata ereceğim; ancak bütün bunları başardıktan sonra huzura kavuşacağım;  ancak şunları şunları yaptıktan sonra gün yüzü göreceğim… Böylece, yapılacakların ardı arkası kesilmediği gibi, her birini yaptıktan sonra kavuşacağımıza inandığımız o huzur, beklediğimiz o mutluluk da bir türlü gelmez. Belli belirsiz bir göz kırptıktan sonra hızla kaybolur ve biz de listedeki diğer yapılacaklarla başbaşa kalırız.

 Ömrümüz boyunca yapıp ettiklerimize yüklediğimiz vaatler, bizi uzaklarda değil, “An”ın içinde bekliyor. Eğer “An”da kalabiliyorsak, yani “olmak üzere yaşayabiliyorsak” mutluluk ve huzura ulaşmak mümkün.

 Daha önceki kitaplarında "Anda Kalmak" kavramının gidilememiş derinliklerine yaratıcı bir cesaretle açılan Rana Beri, bu kez hayatın iki temel eylemi olan “yapmak” ve “olmak”tan yola çıkıyor. Yapmak üzere yaşayan insandan olmak üzere yaşayan insana evrilmenin sırrının anda kalmakta saklı olduğunu anlatıyor. Okuru değerler, an temizliği, erteleme, beklenti, neyi niçin yaptığını bilip bilmeme, karar verme gibi kavramlar üzerinden anda kalmaya davet ederken, olmak üzere yaşamanın neredeyse hayatta olmakla, hatta hayatta kalmakla aynı anlama geldiğini gösteriyor. 

Okur Görüşleri

Çok keyifli okuma sürecinde aldığım notlardan bazıları yapmak/olmak üzere yaşamanın farkı, özümüzle bağlantıda kalarak anın farkında olmak, anda kalarak olasılık ve çözümleri görebilmek, erteleme davranışımızın sebeplerini keşfetmek, içinde bulunduğumuz anı neler kirletir, nasıl temizleriz, karar verirken akışta ve anda olmanın önemi, değerlerimize uygun bir hayat yaşamak anı nasıl etkiler…. Ve dahası her konu örnek hikayelerle ele alınarak, eklenen açıcı sorularla kendi tutumlarınızı gözden geçirme imkanı da veriyor bu kitap. Sevgili Rana Beri'yi içtenlikle kutlarım. Kitabı meslektaş ve arkadaşlarıma içtenlikle öneriyorum.

Miryam Anjel
Uzman Psikolojik Danışman

Rana Beri