ENG
ENG
Bir su damlasında dünyanın emeği var.

Bir su damlasında dünyanın emeği var.

"Mavi gezegen" lakabını, %71’i su ile kaplı olduğu için alan gezegenimiz sadece %2,5 oranında tatlı su veriyor bizlere ve bu tatlı suyun sadece 1/3 ‘üne ulaşıp kullanabiliyoruz.

 

Hal böyleyken su, dünyanın en kıymetli maddesi.

 

 Biliyoruz ki dünyada şu anda 1 milyar kişi içme suyundan mahrum. Yüzbinlerce insan her gün temel ihtiyacı olan suya saatlerce yürüyerek ulaşıyor... Afrika’nın birçok bölgesinde kadınların en çok zaman harcadığı şey; eve su getirip bunu çocuklarına sunabilmek.

 

Şu anda mevcut kullanabildiğimiz suların binbir  emekle taşınarak arıtılarak, temizlenerek bizlere içme suyu olarak getirildiğini biliyoruz. Suyun her damlası kıymetli ve her damlasında hem doğanın hem de tüm evrenin emeği var.

 

İşte bizim için çok kıymetli olan doğanın bize sunduğu en önemli nimet olan suyu, sevgi ile, kıymet bilerek kullanmak çok önemli. Bunun için alınabilecek, hepimizin bildiği ve basitçe uygulanabilecek birçok tasarruf yolu var elbet:

-Dişimizi fırçalarken musluğu kapatmak,

-Duş esnasında belli zamanlarda suyu kapatmak,

-Meyve ve sebzeleri yıkarken daha dikkatli kullannak,

-Kullanmayacağımız suyu akıtmamak,

-Gereksiz yere sifon çekmemek gibi alınabilecek küçük önlemler...

 

Bunlardan daha da önemlisi ise  gün içerisinde her an suyla bağlantımızı, suyun bizim için ne kadar önemli bir yaşam kaynağı olduğunu aklımızda tutmak.

Bu farkındalıkla ve bu sevgiyle, bu gözle suyu hayatımızdaki gerçek yerine oturtmak…

PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri