ENG
ENG
Çalışmak, Üretmek ve Yararlı Olmak

Çalışmak, Üretmek ve Yararlı Olmak

Bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı. 

Bu vesileyle ben de çalışma ve üretme konusundaki duygularımı sizlerle paylaşmak isterim.

 

Çalışmak ve bütüne katkıda bulunduğunu hissetmek; varlığıyla, emeğiyle bir şeylere faydalı olmak insanın en temel güdülerinden. Ekmeğini kazanabilmek, yaşamını idame ettirebilmenin ötesinde, kişinin yaptığı iş aracılığıyla yaşama anlam kattığını, bir fark yarattığını hissetmesi çok kıymetli. Ben bu konuda kendimi çok şanslı görüyorum. Yaşamım boyunca yaptığım tüm işlerde her zaman için işim aracılığıyla nasıl bütüne katkıda bulunduğumu görmeye çalıştım. Bu da yaptığım işin zaman zaman zorluğuna, karmaşıklığına rağmen tatmin olmamı ve daha az yorulmamı sağladı.

 

İlk göz ağrısı mesleğim konferans çevirmenliğinde uzun yıllar boyunca çalıştım. Bu mesleğim yaşamıma anlam veren en önemli unsurlardan biriydi benim için.. Çünkü birbirini anlamayan, dil bariyeri yüzünden anlaşamayan iki grup insanı, çevirmenliğim  aracılığıyla birbirini anlar hale getirebiliyordum.

 

Uluslararası konferanslarda, görüşmelerde yer almak hatta Türkiye’nin kendini ifade edebilmesine destek olmak da bana bir vatansever olarak ayrıca   büyük bir mutluluk verdi.

 

Boğaziçi Üniversitesi’nde yine uzun yıllar öğretim görevlisi olarak çalıştım. Bu süreçte genç insanların yaşamlarını şekillendirmesine katkıda bulunmak, onların potansiyellerini fark edip yaşama atılmasını izlemek bana hep keyif verdi.

 

Çevirmenlik karıyerimi takiben başladığım ve yıllardır sürdürmekte olduğum   koçluk kariyerim ise benim gibi yaşamının anlamını keşfetmek isteyenlere ışık tutup onlara eşlik etmemi sağlıyor şu anda.

 

Ve de yazmak… Koçluğumla birlikte el ele giden ömürlük işim…

Kitaplarım aracılığıyla insanların yaşamına dokunmak, yazdıklarımın desteği ile hayatı daha kolay ve daha özgür yaşayabildiklerini bizzat okurlarımdan duymak bana büyük bir enerji ve motivasyon veriyor. İşte tam da o yüzden yazmak ve hayatı kitaplarım aracılığıyla paylaşmak ümid ediyorum ki devam edecek.

"Anda Kalmak" (2018)

“İlişkilerde Anda Kalmak" (2020) 'le bir bütün oldu. Tüm zarafetinizle yaşamımıza aldınız onları, kendi deyiminizle açıp açıp okuyorsunuz, her satırında hayatınızı buluyorsunuz ve rahatlayıp özgürleşiyorsunuz, ne mutlu bana📚🍀🙏.

 

Ben de size minnettarım yastığınızın  altına, başınızın ucundaki komodine, salondaki sehpanızda, hemen ulaşıp içine bakabileceğiniz yerlere koydunuz kitaplarımı…

İşte bu yüzden 3. kitabımı yazıyorum şimdi de. Siz hep aklımda, yüreğimde...💚

 

Kısacası...

Şunu söylemek isterim ki Yaşamdaki en kıymetlii şeylerden biri yaptığımız  işte bulduğumuz anlamdır. Yaptığımız işin ne olduğundan bağımsız olarak,  bize bir bütünün parçası olduğunu hissettirmesidir. Hatta yaptığımız şeyin adının formal olarak ‘’meslek’’ ya da “profesyonel bir iş” olması da gerekmiyor.

 

Bu bir gönüllü çalışma veya bir projeye katkı veya  bir insana maddi manevi destek şeklinde de olabilir.

 

Biz var olduğumuz için, emeğimiz, katlımız sayesinde yaşamın herkes için daha yaşanılası ve daha güzel bir yer olduğunu bilmemizdir önemli olan.

PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri