ENG
ENG
Endişelerden Uzaklaşmak

Endişelerden Uzaklaşmak

Endişelerimizin belli bir yere kadar doğal olduğunu, problem çözmemize ve yaşamda bir şeyler başarmamıza destek olduğunu biliyoruz ama günlük yaşamımızı olumsuz etkileyip duygu durumumuzu olumsuza çevirdiğinde endişelerimizi uzaklaştırmak için, kendimizi rahatlatmak için yapabileceğimiz şeyler var.

 

Haftanın ilk gününde bunlara beraber göz atalım mı?

 

1-Egzersiz yapmak.

Vücuttaki stres hormonunu azalttığı ve endorfin salgısını arttırdığı için duygu durumumuzu iyileştirir. Endişeli ruh halinden çabuk kurtulmamızı ve olaylara daha sakin yaklaşmamızı sağlar. Aynı zamanda egzersiz iyi bir uyku uyumamıza yardımcı olur.

 

2-Duygularımızı kağıda dökmek.

Daha önce de bahsettiğim gibi sabahları elimizi kaldırmadan yazdığımız 3 sayfa ya da zamanlayıcıyı kurarak yazdığımız 6 dakikalık bir yazı kafamızdaki endişeleri ve kaygıları kağıda dökerek rahatlamamızı sağlayacaktır.

 

3-Aile ve arkadaşlarımızı aramak.

İnsanın sosyal varlıklar olduğunu hepimiz biliyoruz endişelerimizi ve kafamızı meşgul eden şeyleri paylaştığımızda daha rahat hissediyoruz ve olayları daha net görebiliyoruz.

 

4-Taşıyabileceğimiz kadar sorumluluk almak, hayır diyebilmek.

Fazla sorumluluk aldığımızda kafamızda çözüm bulmamız gereken konu sayısı artacağından doğal olarak daha çok endişeli hale geliriz. Bir süre sonra bunlar artınca içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bu yüzden en baştan hayır demek ve kendi sınırlarımızı bilmek çok önemli.

 

5-Ertelememek.

Mükemmellik isteği ile her şeyi en iyi şekilde yapma kaygısıyla devamlı bir şeyi ertelediğimizde, ertelediklerimizin üst üste gelmesi ve onların altından kalkamama riskimiz bizi büyük bir endişeye sürükleyebilir. Bu sebeple aldığımız sorumlulukları ertelemeden, o anda yapabildiğimiz kadar yapmak ve zihnimizi rahatlatmak en dişeyide azaltır.

 

6-Rahatlatıcı müzik dinleme.

Müziğin iyileştirici gücünü hepimiz biliyoruz. Rahatlatıcı müzik türlerine örnek olarak storyden paylaştığımız örneklere göz atabilirsiniz. :)

 

Burnumuzdan derin bir nefes alıp ağzımızdan yavaşça nefesi vermek. 4-7-8 nefesi buna iyi bir örnektir. Sayarak 4 kadar burnumuzdan nefes almak, 7 kadar tutmak, yavaş bir şekilde 8 kadar ağzımızdan nefesi vermek yine kanıtlanmış olan bir nefes yöntemidir.

PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri