ENG
ENG
Evde Çalışma Önerileri

Evde Çalışma Önerileri

Artık evden çalışmak günümüzün realitesi oldu. 

Biz çalışırken aynı zamanda evin içinde ne çok şey yapılması gerekiyor değil mi?😊


Bu kadar çok şeyi aynı anda düşünürken, öncelikle neler yapabileceğimizi kısa kısa maddeleyelim. 

1- Bulunduğumuz ortama sevdiğimiz bir koku, çiçekler ve görmeyi sevdiğimiz objeler ile keyif katabiliriz.

 

2- Işıklandırma ya da doğal ışık kullanarak çalışma ortamımızı amacımıza uygun bir hale getirebiliriz.( Odaklanmak, rahatlamak vs).

 

3- Çalışırken mola verdiğimizde bize iyi gelecek bir arkadaşımızı arayabiliriz.

 

4- Fiziksel sağlığımızı ve ergonomimizi korumak için günlük rutinimize bir video eşliğinde 10 dakika egzersiz yapmayı ekleyebiliriz.

 

5- Müziğin odaklanma ve monotonluğu kırma özelliklerinden yararlanmak için farklı dillerde ve farklı tempolarda müzik dinleyebiliriz.

 

Kimler var evde bizimle?

Okula gitmeyen çocuklar,

Kendisi de uzaktan çalışan eşler,

Belki yaşlı ebeveynlerimiz..

 

Belki de tek başımızayız evde. Bunun da getirdiği farklı başa çıkılacak durumlarımız var.

 

Art arda uzayan görüşmeler arasında çocuklarımızla aynı mekanda çalışıyor olmak, bir yandan da çalışırken evin düzen, yemek, temizlik işlerini sürdürmek bizleri oldukça zorluyor. 

 

Bu yoğun tempo içerisinde çalışırken yapabileceğimiz bazı ufak değişiklikler  bizi rahatlatarak, günümüzün daha kolay geçmesini sağlayabilir ve verimliliğimize katkıda bulunabilir.

 

  • Öncelikle "koku" ile başlayalım. 

Koku beş duyumuzdan çok önemli bir tanesi çünkü koku ile odaklanabiliyoruz, rahatlayabiliyoruz ya da farklı işlevler için kokuyu kullanabiliyoruz. O yüzden

 

Çalışma alanlarımızda bizi daha da odaklayacak mumlar yakarak,, çalışma sırasında daha çalışma ile eşleştirdiğmiz bir parfümü (üzerimize veya ortama) sıkarak o havaya girebiliriz.

 

Çalışma dışı rahatlama mekanlarında bizi rahatlatacak kokuları tercih edebiliriz, rahatlatıcı ve gevşetici kokulu mumlar, parfümler kullanabiliriz.

 

Evimiz içinde, yaşamımızın çalışma ve dinlenme alanlarını bu şekilde ayırt etmemize yardımcı olur kokular. 

 

  • "Görme" duyumuzu devreye sokmak da bize çok destek oluyor bu konuda. Görsel  olarak etrafımızda bizi odaklayacak nesnelerin olması önemli. 

 

Mesela çalışma masamızın yanında bize çalışmayı hatırlatacak renklerin, resimlerin, görüntülerin olması bizi yine odakta tutar.

Çalışma dışındaki alanların daha farklı nesnelerle ve ışıklarla bezenmesi bizim bu geçişi kolaylaştırır. .

 

  • Yine çok oturmaktan ve ekrana odaklanmaktan bel, sırt ve boynumuzdaki ağrılar ve bacaklarımızdaki tutulmalara karşı her saatte bir ya da en azından görüşme aralarında ayağa kalkıp şöyle bir dolaşmak, 10 dakika bile olsa bir video eşliğinde hareket etmek ya da dans etmek tamamen odağımızı değiştirip bizi tazeler.

 

  • Müzik tartışmasız her zaman en önemli kurtarıcılarımızdan biri. Çalışma dönemlerinde ya da odaklanmamız gerektiğinde odaklayıcı müziklerden yararlanmak, rahatlamak istediğimizde yine meditasyon ve sakin müzikleri çalmak bize iyi gelecektir.

 

İçinde bulunduğumuz dönemin zorluklarını yadsımadan elimizde olanın en iyisini bulabilmek adına kendimize ve bize özgü, bize iyi gelebilecek çözümlere biraz daha merakla yaklaşıp hayatı daha güzel hale getirebilmek mümkün.

 

Sizin böyle yöntemleriniz var mı? Benimle paylaşmak ister misiniz? 

PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri