ENG
ENG
Gerçekçi Olumluluk Bize Ne Kazandırır?

Gerçekçi Olumluluk Bize Ne Kazandırır?

Gerçekçi bir şekilde olumlu olmak bize neler getirir?

 

Biliyoruz ki gerçekçi bir şekilde olumlu olduğumuz zaman, hayatta karşımıza çıkan olumsuzlukları tehdit ve tehlike olarak adlandırmaktansa onların bizi geliştiren, bizim alternatif yollar bulmamızı sağlayan ve bizi güçlendiren durumlar olarak görürüz. 

 

Olumlu insanlar ;

  • Başarısızlık yerine başarıyı vurgularlar, 
  • Umutsuzluk yerine olaylarda umut duyulacak bir şeyi bulmayı başarırlar.
  • Yaşam onlar için tehdit yerine fırsatların olduğu, kısıtlamalar yerine potansiyellerin olduğu bir yerdir. 

 

Gerçekçi olumlular, yaşamın iniş çıkışlarını ve karşılaşacağı zorlukları da göz ardı etmeden, tanıştıkları insanları güvenilir olarak nitelendirirler. Kişilerin onlara yalan söyleyeceği ya da onları kandıracağına dair bir ön yargıları yoktur. Aksi kanıtlanmadığı sürece yeni insanlarla tanışıp, iş birliğine girmekten mutluluk duyarlar. Bu yüzden de yeni dostluklar geliştirmeleri ve sosyal destek sistemlerinin geniş olması mümkündür.

 

Olumsuz insanlar ise sosyal ilişkiye girerken, o kişinin güvenilemez veya dürüst olmadığı varsayımıyla yola çıktıkları için tehdit ve tehlike algısıyla yürürler.

Kişilerin gösterdiği bu negatif tutum da karşı tarafla daha uyumlu, daha işbirlikçi bir ilişki geliştirmelerini  zorlaştırır. Daha az arkadaşları vardır ve sosyal destek mekanizmaları da daha zayıftır. Bu da bu durumda kendini gerçekleştireG bir kehanettir. 

 

Gerçekçi olumluluğa sahip insanların, hayatlarına dair bir adım atarken şöyle bir strateji izlediğini söyleyebiliriz:

 

Olayları üçe ayırırlar;

-Şu anda ne yapabiliyorum?

-Biraz destek ile neyi başarabilirim?

-Neyi yapmam şu an mümkün görünmüyor?

 

Bu gerçekçi saptamayı yaptıktan sonra, neyi gerçekten kolaylıkla yaptıklarını tekrar hatırlayarak "Biraz destek ile neyi başarabilirim?", "Hangi konularda kendimi gerçekleştirebilirim?" gibi sorulara yönelirler. Bundan sonra da yaptıkları çalışmalarda ve attıkları adımlarda daha dikkatli  olabilirler. Zorluklar çıktığında bunları da yaşamın bir parçası olarak gördükleri için, morallerini bozmaz, enerjilerini düşürmezler. Belli bir süre duraksayıp belki bir süre kendilerine geldikten sonra alternatif ve yeni yollar aramaya başlarlar. Hayatın daha güvenilir bir yer olduğuna inanarak umudu hayatlarının tam göbeğine yerleştiriler.

 

Araştırmalar da şunu gösteriyor ki gerçekçi olumluluğa sahip insanlar uzun dönemde sosyal ilişkilerinde daha başarılı oluyorlar. İsteklerini daha rahat gerçekleştiriyorlar. Çok net bir şekilde kanıtlandığı üzere fiziksel sağlıkları daha yerinde oluyor. Bunun getirisi olarak daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürüyorlar. John Hopkins Üniversitesi’nden Profesör Yanek ve arkadaşları bir kalp sağlığı  çalışmasında ailelerinde genetik olarak kalp hastalığı bulunanların arasında uzun dönemde kalp krizi geçirme riskini incelediler. Hayata bakışı olumlu olanlarda bu riskin çok daha düşük olduğu kanıtlandı. Bu ve bunun gibi birçok çalışma bize gerçekçi olumluluğun hayatın birçok alanında kazandırdıklarının arasında  fiziksel sağlığımızın da olduğunu net bir şekilde gösteriyor. 

 

Sevgiyle Kalın,

Anda Kalın.

PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri