ENG
ENG
Her Deneyim Değerlidir

Her Deneyim Değerlidir

Özellikle yaşadığımız bazı dönemleri hiç yaşamamış olmayı isteriz bazen. O dönemde yaşadığımız sıkıntılardan da bazı insanları sorumlu tutarız, onlarla hiç karşılaşmamış olmayı dileriz. Kendimize ise “ tüm bu olanlara izin verdiğimiz için” kızarız. Yaşadığımız olumsuz deneyimlerin, karşılaştığımız insanların bize zarar verdiğini düşünürüz.


Oysa ki, yeterince dikkatle bakarsak görürüz ki, yaşadığımız her deneyim bize bir şeyler öğretmiştir. En başta, bir daha neyi deneyimlemek istemediğimizi fark etmişizdir. Ne istemediğimizi fark etmek, ne istediğimizi anlayabilmek için altın değerindedir.


Karşılaştığımız insanlara gelince… her birinin bize ayna tuttuğu, kendimizi bize anlattığı bir gerçek. Birkaç örnek: geçmişte bize zor anlar yaşatan patronumuz olmasa, yeni yeteneklerimizi kullanacağımız başka bir işe geçmeğe belki ömür billah cesaret edemezdik. Bizi ezmeğe, sindirmeğe çalışan partnerimiz olmasa, cesaretimizi toplayıp çok daha mutlu olacağımız bir boyutta yaşamaya karar veremezdik…


İşte bu yüzden, yaşadığımız her deneyim, acısıyla, tatlısıyla bizim için değerli. Hayatımıza girmiş olan herkes bizim öğretmenimiz.


Burada aslolan, yaşanılanlara bakıp, “bu yaşadıklarımdan ne öğrenebilirim? , Görmem gereken nedir?” sorusunu sormak ve cevabı kulağımızı dört açarak dinlemektir. Burada duygularımızla temasta olmak çok önemli. Yaşadığımız olaylarla ilgili biz içimizden yorum yaparken, her zaman buna eşlik eden bir duygu da vardır. “Bu duygu endişe, korku türü bir duygu mu? Yoksa sevinç, heyecan mı? Neremde hissediyorum?”diye kendimize sormak, duygularımız fark etmek, bizi neyi isteyip istemediğimize de bir adım daha yakınlaştıracaktır.


Neyi istediğini, neyi arzuladığını bilen insan, bu biliş halinin, bu farkındalığın itici gücüyle yanmaya başlar. Kafa karışıklığı son bulmuş, nereye gittiğini bilen bir kaptan edasıyla başlar artık dümene asılmaya… artık bu kaptan dünyanın en kararlı, en etkili kaptanıdır. Yaşadığı fırtınalar, kendisine yol boyunca musallat olan korsanları geride bırakmış, en doğru güzergahları öğrenmiş, sevinçli ve dingindir. Başına gelenlere rağmen sağ sağlam hayatta kalmanın coşkusuyla bütün dünya onundur

PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri