ENG
ENG
Kendini Sevmek

Kendini Sevmek

Kendini sevmek, kendini kucaklamak diyoruz da bunu somut olarak günlük hayatımızda kullandığımız kelimelerle nasıl gösterebiliriz kendimize? 

Öncelikle özellikle kendimizle konuşurken kullandığımız sözcüklere dikkat ederek başlayabiliriz. Mesele sıkça kullandığınız cümleler şunlar olabilir;

Yine hata yaptım.

Bu çok zor.

Çok başarısızım.

Yanlış yerde yanlış şeyi söylüyorum

ya da sıkıcı bir insanım.

Şimdi tek tek bunlara bakalım,

 

‘’Yine hata yaptım’’ dediğimiz yerde belki cümleyi farklı kurarak bu hatanın aslında bir ‘’hata’’ olmadığı, bize bir şey öğreten ve bizleri geliştiren bir şey olduğun kendimizi hatırlatmak enerjimizi tekrar geri kazanmamızı sağlayacaktır.

 

‘’Bu çok zor’’ demek yerine evet kolay olmuyor, biraz zaman alabilir diyebilmek tamamen konuya yepyeni bir bakış açısı getirerek bizim enerjimizi ve gücümüzü bize geri verecektir.

 

‘’Çok başarısızım’’ diye bir genelleme yapmak yerine, ben yeni bir şeyler deneyimleyecek kadar cesur bir insanım, yeni adımlar atabiliyorum, kendimi geliştirebiliyorum demek yeni başlangıçlara cesaretle adım atmaya bizi daha çok teşvik eder.

 

‘’Yanlış yerde yanlış şeyler söylüyorum’’ dediğimizde bir daha hiç konuşmayacakmış gibi susturabiliriz kendimizi. Halbuki sosyal ilişkileri öğreniyorum, insanlar arası iletişimde yol kat ediyorum, bunların hepsi öğrenme fırsatı demeyi tercih etmek bize her zaman yeni kapılar açar.

 

Bir de ‘’Sıkıcı bir insanım’’ cümlesi var. Bazen hepimiz kendi kendimize bunu söylerken buluruz. Bazı ortamlara uymadığımızı düşünebiliriz, o anda ortamla uyumsuzluğumuzdan dolayı ‘’sıkıcı’’ olduğumuzu düşünüp kendimizi suçlayabiliriz.

 

Kendimizi bu durumda hatırlatmamız gereken şey;

Herkesin birbirine benzemesi gerekmiyor. Bulunduğumuz ortama kendi doğal halimizle ve kendimize özgü karakterimiz, var oluşumuzla kattılarımız paha biçilemez.

Bu yüzden her zaman ‘’Kendime özgü ve biriciğim’’ cümlesini sıkıcı kelimesi yerine kullanmayı seçebiliriz.

 

İşte bunlar gün içinde kendimize yaptığımız haksızlıklar, kendimizi yok yere düşürdüğümüz senaryolardan bazı örnekler.

 

Peki acaba siz kendi kendinize konuşurken enerjinizi düşürecek, moralinizi bozacak hangi kelimeleri kullanırken buluyorsunuz birbirinizi?

 

Gelin bu gün bunları değiştirmeye başlayalım!PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri