ENG
Rana Beri
ENG
@kitabimkahvem Gözünden İlişkilerde Anda Kalmak

@kitabimkahvem Gözünden İlişkilerde Anda Kalmak

Güzel bir hafta sonundan herkese merhaba 🤗💖 Bugün sizlere çok iyi geleceğine inandığım bir kitap seçtim.
Hepimiz anda kalmanın önemini; geçmişe saplanıp gelecek endişeleriyle o ânı kaçırmamamız gerektiğini biliyoruz. Biliyoruz bilmesine ama, bunu uygulayabiliyor muyuz?


Bazen sevilmediğimizi düşünüyoruz ya da kırılıp incindiğimizde hemen geçmiş devreye giriyor ve o an belki hemen çözülebilecek olaylar bile geçmiş deneyimlerimizin devreye girmesiyle içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Yeni kurduğumuz ilişkilerde, aile içinde, iş hayatımızda, aslında hayatın her alanında anda kalmanın önemini örneklerle anlatan yazarımız @ranaberi ‘den öğrenecek ne çok şeyimiz var. Belki bildiğimiz ama farketmediğimiz bu gerçeklere başkalarının hayatı üzerinden bakmak, kendi hayatımızda neyin yanlış gittiğini de görmemizi sağlıyor.

“İnsan, içinde bulunduğu, kaldırmakta güçlük çektiği andan kaçmakla o anki acısından da kaçıp kurtulabileceğini düşünerek yanılır genelde. Oysa tam tersi doğrudur. O ânın gerçeği neyse onunla yaşamak; o gerçek acıysa o acıyı hissetmek, idrak ve kabul etmek; o acıdan kaçmaktansa o âna ve duygusuna teslim olmak; böylece o duyguyu yaşamaya ve yaşadıkça da tüketmeye başlamak, andan kaçarak acımızı çoğaltmaktansa anda kalarak acımızı azaltmayı seçmektir.” (Sayfa 21)
.
Kitap içinde bir çok yerin altını çizdim, üzerinde uzun uzun düşündüm. Ben artık anda kalmayı seçiyorum. Hayatı en güzel haliyle deneyimlemeye hazırım🧡

PAYLAŞ