ENG
ENG
Nasıl Özgüvenli Olunur?

Nasıl Özgüvenli Olunur?

Hiç kimseyle karşılaştırmadan kendini,

Nasıl açıyorsa çiçekler her sabah,

İşte öyle cesurca aç kendini dünyaya... ☀️☀️☀️

Rana Beri

Küçük bir şiir yazdım sizler için bu sabah. Doğaya şöyle bir baktığımızda görmek öyle kolay ki her çiçeğin nasıl kendi olabildiğini. Güneşin ilk ışıkları ile birlikte her sabah önüne arkasına bakmadan yeniden ve yeniden açabildiğini. 

İşte bu yüzden aynı bu çiçek gibi, her yeni güne başlarken sadece kendimize bakmak, içimizi dinlemek ve o gün ne yapmak istiyorsak yapmak aslında özgüvenin sırrı. 

Hayatın boyunca belki de kendine yaptığın en büyük haksızlıklardan biri; kendini her zaman başkalarıyla karşılaştırmak. Sabah kalkınca ilk iş özellikle sosyal medyaya bakmak ve başkalarının hayatlarına göre kendini konumlandırmak. Fakat bu durum seni baştan itibaren hayal kırıklığına ve güçsüz hissetmene ortam hazırlıyor. Biliyorsun ki her zaman senden daha başarılı, daha güzel ve daha zengin birileri olacak. onların üzerinden kendi yapamadıklarına odaklanmaya başladığında da, özgüvenini başkalarının eline teslim etmiş oluyorsun. 

Yeteneklerin ve yapabileceklerin daha fazla olabilecekken, sırf kendini başkalarıyla kıyasladığın için kendine bir türlü güvenemediğin, çok istediğin halde o ilk adımı atamadığın durumların sayısı ne kadar çok değil mi? Halbuki bu karşılaştırma enerjini kendine dönmeye, kendini anlamaya ve gerçekten ne istediğini bilerek harekete geçmeye yönlendirebilirsin. Bu farkındalıkla ağzından çıkan her söz, yaptığın her davranış çok daha güçlü ve çok daha bilinçli olacaktır. Giriştiğin her iş, sonucu ne olursa olsun senin farkındalığını ve özgüvenini yansıtacaktır. 

 

İşte özgüven kazanmaya giden yol büyük zaferler, büyük masraflar ve dev projelerle değil, kendimizi başkaları ile karşılaştırmamaktan geçer. Peki bunu nasıl yapabilirsin? 

  • Sana özel ve seni biricik yapan özelliklerini fark et. 
  • Farklı olmaktan korkmayarak bunları ifade etmeye başla. 
  • Bu dünyaya herkesin geliş sebebinin farklı olduğunu kendine hatırlat. Kendininkini bul. 
  • Hayat amacına ulaşmak için adım adım sadece kendin olarak davranmaya devam et. 
  • Kendini dış onaydan olabildiğince bağımsız kıl. Övgü aldığında tabii ki sevin, ama yergi aldığında da bunu sadece karşındakinin bir görüşü olarak gör. Bu eleştiriyi, eğer objektif ve yapıcı ise değerlendirmeye al. 
  • Herhangi bir karşılaştırmaya girdiğinde genel enerji seviyendeki düşüşü fark et. Gerçekliklerden kopmadan başkalarından ilham alabileceğin yönler var ise onları gör ama enerjinden bu durumun çalmasına izin verme. 

Sonuçta; “Özgüven nasıl kazanılır?” sorusunun cevabı kendimizi yerli, yersiz başkaları ile karşılaştırmamaktan geçer. 

PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri