ENG
ENG
Nefesimizi Fark Etme ve İzleme

Nefesimizi Fark Etme ve İzleme

Ana gelmenin ve anda kalabilmenin en güzel yollarından bir tanesi zaten bizimle olan doğduğumuzdan öldüğümüz ana kadar bize eşlik eden ve hayatta kalmamızı sağlayan sadık dostumuz; nefesimizdir. Nefesimiz sayesinde vücudumuzun organları çalışır, nefes alabiliriz, oksijen alabiliriz, karbondioksiti çıkarırız, yaşamsal fonksiyonlarımız devam eder, vücudumuzdaki kan akışı sürer ve hücrelerimiz sonsuz bir şekilde her gün yenilenir. İşte bu yüzden nefes zaten bizim içimizde, bizim her anımıza eşlik ederken yapmamız gereken tek şey bunu fark etmek ve dikkatimizi günün bazı dönemlerinde nefesimize odaklamaktır. Örneğin; herhangi bir strese girmemize  yada herhangi bir  endişe yaşamamıza gerek kalmadan gün içerisinde ara ara durup nefes aldığımızı fark etmek ve birkaç saniye bile olsa nefes alıp verişimizi takip etmek bizi tekrar merkezimize götürecektir.

 

Küçük bir uygulama yapalım isterseniz. Şimdi sakince bir köşeye çekilmenizi rica ediyorum... Ve gözlerinizi kapatarak nefes alışverişinizi izlemenizi.

 

Yavaşça burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin.  Birkaç kez tekrarlayın. Daha kolayınıza geliyorsa burnunuzdan alın ve burnunuzdan verin. Hangisi daha rahatınıza geliyorsa onu tercih edebilirsiniz.

 

Nefes alıp karnınızı şişirin, verin karnınız boş kalsın ve burun deliklerinizden havanın çıktığını fark edin.

 

Nefes alırken giren havanın serinliğini nefes verirken çıkan havanın daha ılık oluşunu fark edin. Bir kez daha alın, verin. Alın, verin.

Nefesinize odaklandığınız bu anlarda zihniniz devreye giremedi. Çünkü nefesiniz sizin tamamen özünüzle birleşmiş, parçanız olmuş ve sizi anda tutan, içinde gelecek ve geçmişle ilgili endişeyi, kaygıyı barındırmayan bir şeydir.

Bu yüzden nefese tutunarak, nefesten güç alarak anın içerisinde kalmak, olayları sakince karşılamak ve nefes alıp verdiğimizi fark ederek güvende olduğumuzu hissetmek bizi endişelendirici düşüncelerden ve gereksiz kaygılardan koruyacaktır.

 

Tek yapmamız gereken nefesi izlemek, nefes almak ve vermek.

 

 Sabah kalktığımızda, günün belli zamanlarında birkaç dakika olsun bunu yaptığımızda genel olarak beynimiz güvende olduğu sinyalini aldığı için sinir sistemine rahatlama komutu verecektir ve biz gün içerisinde yaşamımızı sürdürürken daha sakin, daha net, daha sağduyulu olmayı sürdürebileceğiz.

 

 Yine nefesimiz kaygılandığımız anlarda bize rahatlamayı, endişelendiğimiz anlarda akışta kalmayı öğretecek. Nefesimiz bize bir "nefes" kadar yakın. Şu anda ve bizimle. Onu fark etmemiz ve ondan destek almamız için yapmamız gereken başka hiçbir şey yok.

 

Size rahatça, keyifle nefes aldığınız, verdiğiniz ve nefesiniz gibi dingin ve dengeli olduğunuz bir gün diliyorum.

 

Sevgiyle kalın, anda kalın.

PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri