ENG
ENG
Özgüven Geliştirmenin 5 Etkili Yöntemi

Özgüven Geliştirmenin 5 Etkili Yöntemi

1. Hali hazırda gerçekleştirdiklerine bak. 

Şimdiye kadar yaptıklarını göz ardı edip sadece yapamadıklarına odaklandığında kendine güvenini kaybetmen çok kolay. Yaşamda şimdiye kadar başardığın şeyleri bir liste halinde sırala. Bunun içinde bir sınavda iyi bir not almaktan güzel bir yemek pişirmeye kadar, çocuklarını yetiştirmekten, annene destek olmaya kadar her şey olabilir. Bu listeyi yakınında tut ve bu listeyi devamlı zenginleştir. Kendine güvenin azaldığında bu listeyi çıkarıp bak.

2. İyi yapabildiğin şeylere odaklan.

Herkesin güçlü yanları ve yetenekli olduğu alanlar vardır. Seninkiler hangisi, bunları hatırla ve kendine devamlı hatırlat. Bu yeteneklerini kullanabileceğin alanlarda aktif ol. Yetenekli olduğun ve keyif aldığın şeyleri yaparken daha özgüvenli hareket edeceğinden dolayı olumlu sonuç alma ihtimalin daha yüksektir. Diğer taraftan tam istediğin sonucu elde edemesen bile keyifle ve isteyerek gittiğin bu yol her halükarda senin için bir kazanım olacaktır. 

3. Küçük de olsa hedefler belirle ve onları gerçekleştirmek için keyif alarak adımlar at.

Konfor alanından çıkmak senin için kolay olmayabilir. Minik adımlarla başlamak en iyisi. Bunlar kendini zorlamayacak, aynı zamanda keyif alacağın adımlar olsun.  Bu minik adımları atıp sonuçta korktuklarının gerçekleşmediğini gördükçe daha büyük adımlar için özgüvenin daha da gelişecektir. 

4. Kendi kendine konuşurken olumlu bir dil kullan.

Genellikle başkaları ile konuşurken daha yapıcı, daha düşünceli ve daha merhametli olduğunu fark edersin. Ama kendinle yaptığınla iç konuşmalarda daha sert bir ton hakim olabilir. 

Burada kriter belki de şu olmalı: Sanki en iyi arkadaşınla konuşuyormuş gibi ve ona moral veriyormuş gibi bir iç diyaloğu benimsemek. Ve bu sayede de,  kendine daha merhametli olmak, özgüvenini zedelemeden yeni adımlar atabilmek. 

5. Yetenekli olduğun alanda yeni bir projeye giriş.

Yetenekli olduğunu bildiğin halde, mükemmelliyetçiliğinden dolayı başlayamadığın projelerin olabilir. Belli bir konuyu seçip, bir projenin ilk adımını at. Bu yeni adımlarında onu izlemesini sağlayabilir. Bu projelerde başarılı oldukça, özgüvenin daha da artacak. İyi yapabildiğin herhangi bir alanda yeni şeyler üretmek kendine olan güvenini arttırmakta teşvik edici olur. 

PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri