ENG
ENG
Özsaygı Eksikliği Neye Yol Açar?

Özsaygı Eksikliği Neye Yol Açar?

Özsaygı eksikliğinin 5 temel belirtisi şunlardır.

1. Başkalarının seni nasıl gördüğü, kendini nasıl hissettiğinden daha önemlidir.
Devamlı başkalarının seni nasıl algıladığına odaklanır, yaşamı buradan deneyimlersin. Kendi ve duygu ve düşüncelerinden çok başkalarının seni nasıl gördüğü önemlidir. Zayıf, deneyimsiz, beceriksiz görünmek senin için bir kabustur. Bunun olmaması için çok büyük çaba harcar, fakat bu süreçte kendini unutur ve tanıyamaz hale gelirsin.

2. Her tanıştığın kişinin seni sevmesi gerekir.

Herkesin hayata farklı bir açıdan baktığı gerçeğini unutsun. Herkesin seni sevmesini beklersin. Bu gerçekleşmediğinde yine dönüp dolaşıp kendini sorgularsın. Bunun sonucu olarak çok yorucu bir mücadele içine girersin. Yeni tanıştıklarının üzerinde iyi bir izlenim bırakmak senin için herşeyden önemlidir. Ancak her birey farklı bir yapıda olduğu için ne kadar uğraşırsan uğraş herkesin hoşlanacağı bir tip olman fizik kurallarına da aykırıdır. İşte özsaygını yitirdiğin bir yaşamda aynı zamanda imkansız bir şey için de kürek çekiyor olursun.

3. Fikrine karşı çıkanlar seni sevmeyenlerdir.
En ufak bir karşı çıkışı kendine bir saldırı olarak aldığın için her eleştiri sende bir yıkıma yol açar. Sevilmeyi onaylanmakla eşleştirirsin. Onay vermeyenin seni sevmediğini varsayarsın. Böylece özsaygı eksikliği sarmalında çok yorulursun.

4. Biri takdir etmediği sürece yaptığın işten sen de memnun olmazsın.

Sana karşı çıkanları düşman olarak gördüğün gibi yaptıklarını takdir edenler olmadığında da kendini çaresiz ve başarısız hissedersin. Halbuki birisinin yaptığımızı takdir etmemesi ona ait bir davranıştır. Kendi insiyatifinde aldığı bir karardır. Bizim yaptığımız işten tamamen bağımsız olabilir. İşte bu yüzden özsaygı eksikliği kişinin kendine olan takdir duygusunun da başkalarına endeksli olmasına yol açar.

5. İnsanlar seni sevmeyecek diye fikrini beyan etmezsin.

Onaylanmamak ya da eleştirilmek korkusunun yanı sıra insanlarla uyumsuz düşmek korkusu da özsaygı eksikliğinin önemli bir belirtisidir. Kafanda hep “Ya onların görüşünün aksine bir şey söylersem?” sorusu vardır. Bu sorunun sesi o kadar yüksektir ki, gerçek sesimizi ve hislerimizi bastırır. Kendimizin bile duyamayacağı kadar azaltır. 

PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri