ENG
ENG
Özsaygı nasıl korunur?

Özsaygı nasıl korunur?

Çocuklarda çok net bir şekilde görürüz. Bebekler doğduklarında kendilerine saygıları vardır, isteklerini ağlayarak belirtirler, kucağa alınmak isterler, sevilmek isterler, birazcık daha büyüyüp yürümeye başladıklarında istedikleri yere girip çıkarlar, arzu ettiklerinde diretirler, yüksek sesle konuşurlar, gülerler, şarkı söylerler. Bir şekilde kendilerini ortaya koymakla ilgili kendi var oluşlarındaki memnuniyetle ilgili hiçbir sorunları yoktur. İşte biz büyükler için de bu çocuğun kendine olan sevgisini ve saygısını mümkün olduğunca korumak çok önemli.

Mutluluğumuzu ölçülebilir değerlere değil de daha çok içimizden gelen, kendimizi keyifli hissettiğimiz aktivitelerle zamanımızı geçirdiğimiz bir şekilde tutmak özsaygımızı artıracaktır kesinlikle. 

Özsaygımızı korumak için yapacağımız şey, iç dünyamıza yönelmek ve iç dünyamızda yaşamdan aldığımız keyfi, huzuru, kendimize hissetmeye izin vermek ve değerimizin hiçbir şekilde bir dış kaynaktan gelmediğini, biz biz olduğumuz için sevilmeye layık olduğumuzu kendimize hatırlatmak. Bunun yapmanın somut yollarından bir tanesi de kendimize gün içerisinde öncelik vererek güne başlamak. Yani günlük koşuşturmaya dalmadan evvel sadece ve sadece çocuklarımız, eşimiz,işimiz, arkadaşlarımızın ötesinde kendimizi mutlu eden küçük bir aktiviteyi günün başına yerleştirmek. Bu 10 dakikadan sonra kendimizi hissedip bir kez daha değerimizi kendimize teslim ettikten sonra güne başlamak. 

PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri