ENG
ENG
Sade Yaşam Üzerine Sorular

Sade Yaşam Üzerine Sorular

Kendini aynı anda bir çok şey yapmaya çalışırken buluyor musun?

Randevuların / Toplatıların arka arkaya veya üst üste mi?

Yoğun bir günün içinden hiçbir şeyi çıkaramıyor musun?

Hemen evet deme isteğine kapılarak herkese söz verip, tutmakta zorlanıyor musun?

Sadeleşmek ve daha az iş yapmaktan korkuyor musun?

 

Koçluk çalışmalarımızda danışanlarımın bazılarından duyduğum bir cümle: 

"Eğer herhangi bir anda keyifle rahatladığımı fark ediyorsam suçluluk duyuyorum, hemen o zamanımı ‘’bir şey yaparak’’ doldurmaya çalışıyorum."🤔💭

 

Gerçekten de bu duygu zaman zaman hepimize uğruyor.. Kendimizi her an her saniye fiziksel olarak efor gerektiren ya da zihinsel olarak bizi yoran bir şey yapmak zorunda hissediyoruz. Böyle bir şey yapmadığımızda bir suçluluk hissi ya da bir boşluk sarıyor ruhumuzu.

 

Halbuki daima somut anlamda bir şey "yapmak" değildir insanı insan yapan. Yaptığı şeyden zevk almak ve dikkatini verebilmektir bizim ondan zevk almamızı sağlayan şey.

 

Günlük hayatımızda devamlı

aynı anda birçok şey yapmaya çalışıyoruz. Tek bir şey yaptığımızda sanki eksik bir şey yapıyormuşuz gibi geliyor. Bir boşluk hissine kapılıyoruz.

 

Randevularımız, iş görüşmelerimiz, zoom toplantılarımız arasına hiç boşluk koymuyoruz. Hatta bazılarımız saatler boyunca su içmeden hiçbir kişisel ihtiyacını karşılamadan ekran başında oturuyor.

 

Diğer yandan programımıza önceden koyduğumuz her şeyi ne olursa olsun yapmak zorunda hissediyoruz kendimizi. Bu programın içerisinden hiçbir şey çıkartmaya gönlümüz razı olmuyor. Sanki bir şey çıkarttığımız zaman adeta kendi kendimize ihanet ediyormuşuz ya da birilerine haksızlık yapıyormuşuz gibi bedbaht hissetmeye başlıyoruz.

 

Bir de bilinçsizce söz verme durumumuz var. "Hayır" demekten çekindiğimiz için ya da bunu söylemeyi kendimize konduramadığımız için kendimizi bir çok şeye "evet" derken, herkese bir şeyleri söz verirken buluyoruz kendimizi. Söz verip tutmadığımızda da, kendimizi yetersiz ve eksik hissediyoruz.

 

Bu sözleri tutabilmek için ruh ve beden sağlığımızdan fedakarlık yapıp, kendimizi "eksiltiyoruz." 

İşte böyle...Sadeleşmek bizi hafifletecek ve rahatlatacak bir şeyken,  bu yola ilk girdiğimizde bize sanki gücümüzü kaybetmek gibi gelebiliyor. Bunu ne kadar istediğimizi söylesekte bir türlü hayata geçirmek için o ilk adımı atamayabiliyoruz.

 

Peki siz sadeleşme konusunda ne düşünüyorsunuz ve size en zor gelen yanı ne?

PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri