ENG
ENG
Tatilde "an"da kalabilmek!

Tatilde "an"da kalabilmek!

Uzun zamandır beklediğiniz tatile sonunda çıktiniz ya da sadece hafta sonu tatilindesiniz. Peki bu durumun hakkını verebiliyor musunuz?


RANA BERİ Akredite Profesyonel Koç (ICF)


Tatilde, onlarca aileyle birlikte sahildeyiz. On yaşındaki oğlum, 
eşim ve ben. Yanımızda her aile gibi plastik kova, kürekler, kazmalar, güneş kremleri, yedek mayo ve havlulardan oluşan mühimmat çantaları. Şezlonglarımıza yerleşip tam uzandığımızda, oğlum "Hadi denize girelim!" diye çığlığı basıyor. El mahkum, kalkıp onunla birlikte denize doğru ilerliyorum. Hemen denize atıyor kendini, benim de hemen girmemi istiyor. Allah'tan su çok soğuk değil, üstelik denizi de çok severim; hemen bırakıyorum kendimi denizin sularına. "Oh, deniz ne güzel şey." İnsan birden rahatlıyor, tüm yorgunlukları eriyip gidiyor bu mavi suların kucağında. "Şimdi" diyorum kendi kendime, "Öğrendiğimden beri hayatı daha farklı yaşadığım, yıllardır bir koç olarak da herkesle paylaştığım 'ANDA KALMA olayını kendime yaşatayım." Oğlumla yüzmeyi, bu kez anda kalarak ve sadece yüzerek yapmak istiyorum. Kulaçlarımın suyun yüzeyinde serin serin yol almasını izliyorum. Arada yanımda yüzen çocuğuma bakıp, tekrar yüzmeye odaklanıyorum. Çok haz alıyorum yaptığım bu şeyden; hep bu şekilde ve hep bu berrak sularda kulaç atmak istiyorum. Tam anlamıyla ŞİMDİ VE BURADAYIM. Fakat o da ne? Tam o sırada, beni bu ani yaşama cennetinden koparan bir şey oluyor. Denizin üzerinde DETERJAN köpüğüne benzer bir şeyler var... "Acaba bunlar deterjan mı?" diye soruyor bana zihnim. "Çünkü bunlar deterjansa ve bunu yutarsak, hastalanırız."               

Sonra da devam 
ediyor;“Üstelik kim bu pislikleri denize döküyor? Açıktaki gemiler denize mi salıyor kirli sularını? Şikayet etmek lazım bunları belediyeye." Birden andan koptuğumu anlıyorum. Peki andan koptuğumu nasıl anlıyorum? Bir kere, bir huzursuzluk ya geçmişle ilgili bir pişmanlık ya da gelecekle ilgili bir endişe hali musallat oluveriyor. Bir saniye evvelki o keyif ve neşeden eser kalmıyor. Zihin devreye giriyor ve didiklemeye başlıyor o güzel ani. “Neden oldu?" “Bu hiç adil değil." “Bunu yapmaya hakları yok." "Peki sen şimdi ne yapacaksın?" gibi sorularla tadını kaçırıyor insanın. Artık o biraz evvel mutlu-mesut yüzen halim ister istemez buharlaşıp gidiyor, yerine "endişeli vatandaş, evladını her türlü kötülükten korumaya and içmiş anne, amansız çevreci Rana" geliyor. Kendimi, şikayet edecek bir merci bulmak üzere kıyıya doğru seğirtirken buluyorum. Neo keyif kalmış üzerimde ne haz. Kalbim gergin gergin atmaya başlamış, sahilde biraz önce keyif yapan benden eser kalmamış. Şaşkınlıkla bana bakan oğlumla göz göze gelince fark ediyorum ki o hâlâ "anda". Benim andan kopmamı hayretle izliyor. Andan çok kolay kopabildiğimi görüyorum. İşte o an, KARAR anı. Bir kez daha o günü stres içinde değil, keyifle geçirme niyetimi hatırlatıyorum kendime. “Tamam canım," diyorum oğluma. "Geri dönelim." Birlikte tekrar yüzmeye başlıyoruz, şakalaşarak sahile çıkıyoruz. Bu yaz birbirinden güzel anlar yaşamak ve her seferinde orada kalabilmek dileğiyle...


İŞİNİZİ TATİLE TAŞIMAYIN! Tatildeyken anda kalmanın önemli şartlarından biri de; iş stresini tatile taşımamak. Başka bir deyişle; maillere sık sık bakarak tatilin keyfinden çalmamak. Bunun için yapılabilecek birçok şey var, hatta bazı şirketler bu konuda radikal adımlar atmaya başladı. Çalışanlar artık izinli tatillerinde isterlerse mail'lerine automatic delay'yani, otomatik erteleme komutu veriyor ve tatilde mail'lerine bakmalari kendilerinden beklenmiyor. Bu, tüm şirketlerde yaygınlaşana kadar kişinin kendinin alabileceği bazı önlemler var. Örneğin; mail'lerinizi güvendiğiniz bir iş arkadaşınıza yönlendirmek, sadece en acilleri için sizi aramalarını söylemekya da sadece ve sadece herkesin uyuduğu birsaatte kendinize 15 dk ayırıp en acil olanlarına cevap vermek gibi... Ayrıca telefonunuzu odanıza bırakıp sosyal medyadan gelecek mesajlara da sadece odanıza döndüğünüzde veya siz istediğinizde bakabilirsiniz. Anda kalmak çok güzel birşey; bunun ön hazırlığını yapip ortamı hazırlamak, özellikle bütün bir yıl boyunca ihtiyacınız olan ve hayalini kurduğunuz tatilden dinlenmiş olarak gelmeniz için de şart!

PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri