ENG
ENG
Toplum Baskısından Kurtulmak

Toplum Baskısından Kurtulmak

Mahalle baskısı diye de adlandırdığımız toplum baskısı kendimizi olduğumuz gibi ifade etmemizin önündeki en büyük engeldir. Başkalarının bizim hakkımızdaki görüşleri bu baskı çerçevesinde bizim görüşlerimizden daha değerlidir. Kendimizi başkalarının eleştirilerinden korumak adına bir çok duygu ve düşüncemizi bastırmamıza yol açar. Peki toplum baskısından kurtulmak için benimseyeceğimiz yeni bakış açıları neler olabilir? 

 

🌿 Herkesin seni onaylamasının mümkün olmadığını baştan kabullen. 

 

İnsanların tümünün seninle hemfikir olması fizik kanunlarına aykırı. Herkes olaylara kendi açısından bakacaktır. Kimisi yaptıklarını onaylayacaktır kimisi burun kıvıracaktır. O yüzden sen kendi yolunda devam et.

 

🌿 Herkesin aslında kendi derdinde olduğunu hatırla.

 

İnsanlar devamlı seninle ilgili düşünmüyor ve konuşmuyor. Herkesin aslında kendi işi gücü var. Kendine ait korku ve endişeleri var. Senin hakkında belki biraz konuşup ondan sonra da kendi işlerine döneceklerinden emin olabilirsin.

 

🌿 Önceliklerini ve değerlerini netleştir.

 

Kendi önceliklerini hayatta neyin senin için önemli olduğunu kendine hatırlat. Bir liste yap tekrar tekrar ona yak. Senin için bunlar netleştikçe yaptığın şeye ve gittiğin yola inancın artacaktır.

 

🌿 Kendin gibi kalabildiğin insanlarla ol. 

 

Seni olduğun gibi kabul eden, sana güven veren ve senin güvendiğin insanları bul. Onlarla dayanıştıkça başkalarının onayına ihtiyacın azalacak.

 

🌿 Bir şeye karar verdikten sonra tekrar tekrar insanlara fikir sorma.

 

Hata yapmayı da göze al. Hatayı öğrenme sürecinin doğal bir parçası olarak gör. Bir şeye karar verdikten sonra tekrar geri dönüp birilerine fikir sorma. Doğal olarak herkes farklı bir şey söyleyecektir, kafanı bulandırma.

 

PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri