ENG
ENG
Umudumuz Gençlikte

Umudumuz Gençlikte

Ulu Önder Atatürk hepimizin bildiği gibi Gençliğe Hitabe’de anlatmıştı gençliğe ne kadar umutla bağlı olduğunu. Fırsat bulduğu her an gençliğin ne kadar önemli olduğundan bahsederdi. ‘’Bütün ümidim gençliktedir.’’ derken aslında neyi söylemek istedi?

 

Dünyadaki ve ülkemizdeki genç nüfus neden bizim için bu kadar kıymetli ve neden bu kadar üstlerine titremeli, onlara her türlü desteği vermeliyiz?

 

Bu özel günde bu konudaki görüşlerimi paylaşmak istiyorum sizlerle.

 

Atatürk Neden Gençliğe Bu Kadar Güvendi?

 

Cumhuriyet binbir zorlukla kuruldu. İlk yıllarında birçok ilki gerçekleştirdi. Çağdaş ülkeler seviyesinde birçok devrim yaptı. Ama önemli olan bu ilk yılların heyecanının her zaman sürmesi ve her zaman devam etmesi idi. İşte Atatürk bu yüzden de tekrar tekrar gençliğe ne kadar güvendiğini yeniledi.

 

Gençlik bizim için niye çok önemli?

 

Gençler bir ülkenin bitmeyen enerjisidir. Tüm zenginliklerinden daha önemli bir iç kaynağıdır.

 

Güçlü, bilgili, çalışkan, hayatı sorgulayan, olayları sorgulayan ve birçok yönden bakabilen gençler bir ülkenin en büyük hazinesidir.

 

Gençlik, yenilik demektir. Geçmişin köhneliğinden kopmuş, şu anın içindeki potansiyeli gerçekten gören, dünyayı özgürce ve tarafsızca değerlendiren ve atılacak adımları net belirleyen bir kısmıdır toplumumuzun.

 

Gençlerimiz, bu adımları atarken zorluklarla karşılaştıklarında Atatürk’ün öğütlerini her zaman hatırlayacaklardır.

 

Tüm bunları yapan, büyük bir sorumlulukla hareket eden gençlerimiz, güçlerini kendilerine iyi bakmaktan, fiziksel, ruhsal, zihinsel sağlıklarına, kısacası önce kendilerine sahip çıkmaktan alacaklardır. Ancak kendini tam ve bütün hisseden insan, toplumuna fayda sağlayabilir. Onlar bunun bilincindeler.. O yüzden de bizim onlarda “kendini düşünmek” olarak yorumladığımız, bazen eleştirdiğimiz özelliklerine bir de bu açıdan bakmaya davet ediyorum sizi.

 

Gençliğin en büyük erdemlerinden biri de; gençlerin ‘’korkusuz’’ olmasıdır. Gördükleri gerçekleri korkusuzca, cesaretle tanımlayabilmek, empoze edileni olduğu gibi kabul etmemek. Yaratmayı, üretmeyi, hayal etmeyi her zaman bir adım daha ileriye götürmek, haksızlıklara karşı gelmek gençlerin en önemli erdemlerindendir. 

 

İşte bu yüzden şu anda bizim yapabileceğimiz en güzel şey; eğer gerçekten ülkemizi seviyorsak gençlerimizi desteklemek, onlara alan açmaktır.

 

En önemlisi bizlerin düşlerimizde bile göremeyeceğimiz ufukları görebildikleri için onlara saygı göstermek ve koşulsuzca sevmektir.

PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri