ENG
ENG
Vücudumuzdaki Enerji Alanını İzlemek

Vücudumuzdaki Enerji Alanını İzlemek

Zihnimizin yoğunluğundan uzaklaşmak ve ana gelebilmek için en önemli yöntemlerden biri de; vücudumuzun içerisindeki enerji alanını fark etmek ve takip edebilmektir.

 

Varlığımızı, vücudumuzun içerisinde akan enerjiyi hissetmek bizi ana getirir.

Şöyle bir düşünelim; vücudumuzdan ne kadar haberdarız? Vücudumuzu her zaman ne kadar hissediyoruz? Vücudumuzun ayrılmaz bir parçası olduğumuzun farkında mıyız?

Genellikle yoğun zihnimiz, bizi, aklımızdan ibaretmişiz gibi hissettirir. Hal böyleyken; vücudumuzun içerisinde devamlı hareket eden, organlarımızı çalıştıran, kanımızın akışını sağlayan, bizi dengede tutan ve doğumumuzdan ölümümüze kadar hiç eksilmeden orada olan enerji alanı, bize, evrendeki yerimizi ve ana gelebilmeyi hatırlatır.

 

Vücudumuzun içerisindeki organlarımız, binlerce fonksiyonu aynı anda, inanılmaz bir zeka ile hiç durmadan koordine ederler. Bu, aklımızın alamayacağı, zihnimizin bile başa çıkamayacağı kadar, karmaşık bir işlemdir. Fakat bu enerji vücudumuzda dolaşırken, çoğumuzun bu enerjiden aslında haberi bile yok gibidir. İşte bu yüzden, bu enerjiyi hissetmek ve izlemek, bizi, gerçek varlığımızla birleştirdiği için, içimizde var olan enerjiyi bize tekrar gösterdiği için ve bu canlılık enerjisi bizi ana getirdiği için çok kıymetlidir.

 

Dikkatimizi vücudumuzdaki enerjiye getirdiğimizde, zihnimiz otomatikman yavaşlar ve devre dışı kalır. Tüm enerjimizle ana geliriz. Zihnin çok ötesinde bir zekanın söz konusu olduğunu, için için, işte anın içerisinde fark ederiz. Enerjiye odaklanmak adeta ana atılmış bir çıpa gibidir. İçimizdeki enerji hep var olduğu, hep var olacağı için, bu enerjiye çıpalanmak bizi aynı zamanda anda tutar, anda kalmamızı destekler.

 

Yavaş yavaş isterseniz bunun bir pratiğini yapalım.

Yavaşça gözlerimizi kapatalım. Önce sağ elimizi hissedelim. Sağ elimizin varlığını, oradaki duruşunu, bakmadan bile hissetmemiz mümkün. Yavaş yavaş elimizin, avucumuzun içerisindeki bir canlılık, bir hareket, belki bir karıncalanma, bir enerji akışı bu enerjiyi bize fark ettirir. Yine gözlerimiz kapalı olarak bu sefer dikkatimizi sol elimize yönlendirelim. Sol elimizin, avucumuzun içerisindeki enerji, karıncalanma, elektriklenme hepimizde farklı olabilir. Bu enerjiyi hissedelim. Şimdi her iki gözümüz de kapalı olarak her iki elimizi takip edelim. Ellerimizin içindeki enerjiyi, ısıyı, karıncalanmayı takip ettikçe, zihnimizin devre dışı kaldığını fark edelim. Şimdi dikkatimizi bu güzel enerjide tutalım. Biz bu enerjide kaldıkça, dikkatimizi ona verdikçe, zihnimiz sakinliyor, dikkatimiz vücudumuza doğru geliyor. Şimdi tekrar gözlerimizi kapatalım. Bu sefer sağ ayağımızın altındaki enerjiye dikkatimizi verelim. Enerjinin nasıl ayak tabanından aktığını, nasıl o bölgeyi ısıttığını, belki karıncalandırdığını, belki zonklattığını hissedelim.

Şimdi dikkatimizi yine gözümüz kapalı olarak sol ayağımıza verelim. Sol ayağımızın altı, toprakla birleştiği yer, oradaki karıncalanma, belki ısınma bunları fark edelim. Şimdi yine gözlerimiz kapalı olarak, önce sağ elimizin içini, sonra sol elimizin içini fark edelim. Burada akan enerjiyi duyumsayalım. Şimdi enerji ellerimizden akarken bir yandan da sağ ayağımıza ve sol ayağımıza bakalım, hissedelim, oradaki enerjiyi deneyimleyelim. Gözlerimiz kapalı olarak sağ el, sol el, sağ ayak, sol ayaktaki enerjiyi hissedelim. Şimdi yavaşça gözlerimizi açalım. Gözlerimiz açık halde, avuç içlerimizdeki ve ayak tabanlarımızdaki enerjiyi hissedelim, bir yandan etrafa bakalım. Etrafa bakarken de hem renkleri görelim hem sesleri duyalım bir yandan da el ve ayaklarımızdaki enerji de olsun. Tekrar gözlerimizi kapatalım, tek bir enerji alanı olarak bütün vücudumuzu deneyimleyelim. Şimdi tekrar gözümüzü açalım. Etraf, vücudumuzdaki enerji alanı bir bütün olarak her ikisini de fark edelim.

 

Bu yaptığımız çalışma bizi yaklaşık 6-7 dakikadır zihin değil anın içerisine getirdi. Ve zihnimiz yavaşladı, sakinleşti ve başka bir şey düşünmemiz neredeyse mümkün olmadı. Bu çalışma bize sadece zihnimizle mevcut olmadığımızı, vücudumuzun her yerinde akan enerjinin, bizim çok önemli bir parçamız olduğunu fark ettiriyor. Şimdi gözlerimizi açarak hem vücut enerjimizi hem dışarıda olanları hem de bu hem içeride hem dışarıda olanları fark eden üst farkındalığımızı deneyimleyelim.

İşte andayız. Anın iyileştirici, şifalandırıcı, yaşama sevinci veren alanındayız.

 

Sevgiyle kalın, anda kalın.

PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri