ENG
ENG
Yalnız Hissettiğimizde Bize İyi Gelenler

Yalnız Hissettiğimizde Bize İyi Gelenler

1-Daha az haber izlemek.

2-Anda kalmak. Elimizde olana odaklanmak.

3-Minik, rahatlatıcı rutinler oluşturmak.

4-Hareket etmek.

5-Başkalarına yardım etmek.

 

Arka arkaya gelen kapanmalar ve evde bir buçuk yılı aşan yalnızlığımız sonrasında sevdiklerimizi görememek, işe, okula ekrandan katılmak, çok ihtiyacımız olan insan bağını daha az hissetmemize yol açıyor. 

 

Bu eksiklik, bir yalnızlık duygusu doğuruyor. Yalnızlık belli bir yere kadar insanın kendine yönelmesine ve kendisiyle ilgili farkındalık yaşamasına sebep olsa da bir yerden sonra enerjimizi düşürebiliyor ve olumsuza meyil edebiliyoruz.

 

Yalnız hissettiğimiz zaman her şeyden önce bunun normal bir duygu olduğunu kabullenmek önemli. 

Sonra da  aşağıdaki yöntemlerle bizdeki olumsuz etkisini dengeleyebiliriz.

 

Örneğin;

‘Kötü haber seyrettirir’ prensibiyle devamlı pompalanan olumsuz haber bombardımanından kendimizi olabildiğince uzak tutmak. Güncel haberlere günde bir kez göz atmak.

 

Belirsizliklerle başa çıkabilmek için en iyi şey; anda kalmak. Şu anda elimizde olanlara ve yapabileceklerimize odaklanmak...

 

Güven duygusu ve tahmin edilebilirlik yaratabilmek için her gün küçük rutinler oluşturmak. Mesela sabahları pencereyi açıp çayımızı dışarıya bakarak yudumlamak ve bunu geleneksel hale getirmek...

 

Her gün ev içerisinde ya da dışında hareket etmek. Bu, müzik eşliğinde bir yürüyüş, temizlik, istediğimiz her şey olabilir. Önemli olan vücudun mutluluk hormonu olan endorfin salgılamasına destek vermek.

 

Başkalarına yardım ederek, ihtiyacı olan, destek vereceğimiz kişileri bulmak ve onlara odaklanmak. Para yardımı dışında da bir sürü destek yöntemi var. Bir fona destek vermek için duyuru ve paylaşım yapmak, bir çocuğa eğitim alanında katkı sağlamak, bir şeyler öğretmek, meslek edindirmek, tecrübelerimizle gençlere destek vermek bize hem yalnızlığımızı unutturup hem faydalı hissettirdiği için ruh sağlığımız için de çok önemli.

PAYLAŞ
BENİ TAKİP EDİN
Rana Beri